Forum

Wednesday Track Rac...
 
Notifications
Clear all

Wednesday Track Racing

Page 2 / 3

Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Week 11

 

Round 1   : Scratch Race

Round 2 : Carl Cup

Round 3: 500m Time Trial

Round 4: Paced Race + Madison

Round 5: Rabbit Race


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

This week’s races (week 11)
• Round 1 : Scratch Race (CARL Cup Qualifier)
• Round 2 : CARL Cup
• Round 3: 500m Time Trial
• Round 4: Paced Race + Madison
• Round 5: Rabbit Race or Musketeers Italian 

This week’s CARL Cup
• The CARL Cup is an annual event embedded in the history of CCCC track cycling
• This is the 17th year it has been running
• Past winners are listed below
• Interesting fact about the CARL Cup, Carl has never qualified to race it.
• Carl now lives in Mudgee.

Past Winners
2017/18 Tom Lynch
2016/17 Tom Lynch
2015/16 Tom Lynch
2014/15 rained out
2013/14 Glen Lloyd
2012/13 Kodie Howard
2011/12 Geoff Morris
2010/11 Kodie Howard
2009/10 Mick Curran
2008/9 Matt Brown (RIP)
2007/8 Paul Shaw
2006/7 Mick Curran
2005/6 Paul Craft
2004/5 Brad Scarfe
2003/4 Leigh Mitchell
2002/3 Ron Lloyd

How the CARL Cup works
• You need to Qualify for the CARL Cup, so here is how you do it.
• Round 1’s Warm up scratch race
• All you have to do is finish in the top half of your bunch in the scratch race.
• In the event of odd numbers we round up
• Minimum per grade is three (3), maximum per grade is seven (7)

Point score
This week being one of the highlights of the year, the point score is a little different.
• All Participants score 5 points
• All finalist in the CARL Cup score a bonus 3 points
• The winner of the CARL Cup Scores 8 points
• Place getters receive 2nd 6 points 3rd 4 points 4th 3 points 5th 2 points 6th 1 point
• So Claim your places (including 5th and 6th)
• The non-CARL Cup handicap (for non-qualified riders) salvages 5 points for 1st and3/ 2 / 1 point for 2nd/ 3rd and 4th
Last year’s results
The 2018 CARL-Cup
1 Tom Lynch
2 Dwain Hesp
3 James Schneider
4 Tom Yallouris
5 Paul Craft
6 Daniel Sammut

Non -CARL Cup
1 Richard Pettigrew
2 Mark Tatarinoff
3 Alex Yallouris
4 Troy McDonald

• Your handicap will be stipulated below and will be independent of your CCCC handicap.

CARL CUP (4 laps) ~1840m
A Grade
Tom Lynch 0
Nick Yallouris 0
James Schnieder 10
Phil Hey 25
Lincoln Hey 30
Michael Smith 35
Daniel Sammut 50
Dwain Hesp 55
Travis Wood 55
Damon Marshall 60
Lizanne Fox 60
Jeff Morris 70
Andy Hellmich 75
Scott Alaban 80
Richard Pettigrew 80
Peter Wickham 85
Alex Yallouris 95
David Ashton 100

B Grade
Callam Stewart 110
Brett Stewart 115
Logan Pugsley 120
Troy McDonald 120
Tommy Yallouris 125
Blake Callen 130
Gerard Dunning 130
Brad Peyser 135
Simon Huggins 140
Brad Craft 145
Col Eggers 145
Kurt Smith 145
Darren Dillon 150
Kevin Murray 150
Adam Gilbert 150
Vaughan Hodgson 155
Derek Craig 155
Paul Craft 160
Zara Fuller 160
Ian Fraser 160
Anya Tartarinoff 165
Mark Tatarinoff 170
Tham Kokhim 170
Chris Layhe 170
Aaron Weirshauser 175
Elizabeth Huggins 190

C Grade
Guy Page 190
David Douglas 210
David Allison 220
David Gray 225
Liliya Tatarinoff 230
Peter Terry 230
Charles White 235
Glenn Rogers 240
Bruce Masson 245
Hugh Gray 250
Matthew Drohan 255
Russell Garstang 260
John Musich 265
Aidan Davis 270
Tim Payne 275
Mellisa Turner 280
Courtney Garstang 285
Wayne Mead 285
Chris Twomey 290
Ross MacKay 290
Emily Morris 295
Paul Drohan 300

D Grade
Matt Hingerty 360
Mark Davis 365
Kristen Twomey 370
Patrick Hingerty 375
Nicole Duncan 380
Rebecca Kelty 385
Ling Gribble 390
Ashley Twomey 400
Jacob Rogers 400
Riley McInnes 400
Carinya White 400
Greg Holmes 405
Maya Dillon 410
Emily Drohan 415
Zoe Moran White 420
Alexis Moran White 425
Abbey Callen 430
Gary White 490


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Central Coast Cycling Club Track Racing
Adcock Park, West Gosford NSW Australia
23rd January, 2019
Week 11

Results
Round 1
Scratch Races CARL Cup Qualifier
D Grade
1 Nicole Duncan Q
2 Maya Dillon Q
3 Ashley Twomey Q
4 Emily Drohan

C Grade
1 David Douglas Q
2 Peter Terry Q
3 Russell Garstang Q
4 Guy Page Q
5 Liliya Tatarinoff Q
6 Glenn Rogers Q

Smartline B Grade          
1 Logan Pugsley Q
2 Simon Huggins Q
3 Troy McDonald Q
4 Paul Craft Q
5 Vaughan Hodgson Q

Reliance Medical A Grade          
1 Phil Hey Q
2 Tom Lynch Q

Round 2
Non CARL Cup
1 Mark Davis
2 Anya Tatarinoff
3 Darren Dillon
4 Melissa Turner
5 Emily Drohan
6 Courtney Garstang

2019 CARL Cup
1 Tom Lynch
2 Phil Hey
3 Paul Craft
4 Liliya Tatarinoff
5 Logan Pugsley
6 Peter Terry

Round 3 
500m TT

1 Tom Lynch 36.29
2 Phil Hey 37.56
3 Mark Tatarinoff 40.25
4 Darren Dillon 40.75
5 Anya Tatarinoff 40.85
6 David Douglas 41.63
7 Liliya Tatarinoff 42.3
8 Logan Pugsley 42.31
9 Brad Craft 42.84
10 Peter Terry 43.25
11 Guy Page 44.6
12 Russell Garstang 44.78
13 Aidan Davis 45.12
14 Melissa Turner 45.23
15 Glenn Rogers 45.94
16 Paul Drohan 46.41
17 Matthew Drohan 46.42
18 Nicole Duncan 47.04
19 Mark Davis 47.68
20 Maya Dillon 48.31
21 Courtney Garstang 49.47
22 Emily Drohan 51
23 Ashley Twomey 51.06
24 Jacob Rogers 52.78
25 Lexie Moran White 57

Round 4
Paced Race

D Grade
1 Maya Dillon
2 Emily Drohan
3 Ashley Twomey
4 Jacob Rogers

C Grade
1 Guy Page
2 Peter Terry
3 David Douglas
4 Courtney Garstamg

B Grade
1 Phil Hey
2 Vaughan Hodgson
3 Logan Pugsley
4 Troy McDonald

Round 5
A Grade Madison
1 Phil Hey/Logan Pugsley
2 Simon Huggins/Troy McDonald
3 Darren Dillon/Vaughan Hodgsen
4 Liliya Tatarinoff/Anya Tatarinoff

Non-madison
1 Guy Page
2 Nicole Duncan
3 Maya Dillon
4 Jacob Rogers

Round 6
Musketeers Italian
1 Back Straight Team Login
1 Font straight Team Phil 
This race was declared a dead heat


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

This week @ CCCC Track
It is sprint GP night
• Round 1 Warm up Scratch
• Round 2 200m fly
• Round 3 Sprint heat 1
• Round 4 Sprint Heat 2
• Round 5 Sprint Heat 3 if required
• Round 4 4up sprints (time pending)

Have you tried Track? We have a number of bikes we can loan and heaps of proficient clubbies who can guide you through your first track experience.
First timers What you need Check list:
• Current CA Licence
• Aust stand Helmet
• A chair
• Your Pedals

 


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Central Coast Cycling Club Track Racing
Adcock Park, West Gosford NSW Australia
30-Jan-18
Week 12

Round 1
Scratch Race
D Grade
1 Maya
2 Emily D
3 Ashley
4 Jacob

C Grade
1 David D
2 Guy Page
3 Greg Holmes
4 Peter Terry

B Grade
1 Blake Callen
2 Vaughan Hodgson
3 Lizanne Fox
4 Logan Pugsley

A Grade
1 Michael Smith
2 Tom Lynch
3 Lincoln Hey
4 Phil Hey

Round 2
200m Fly
1 Michael Smith 11.34
2 Tom Lynch 11.93
3 Lincoln Hey 12.26
4 Phil Hey 12.35
5 Jeff Morris 12.37
6 Mark Tatarinoff 12.95
7 Lizane Willmott 13
8 Bruce Masson 13.09
9 Blake Callen 13.5
10 Troy McDonald 13.72
11 David Douglas 13.87
12 Vaughan Hodgson 13.91
13 Peter Terry 14.03
14 Liliya Tatarinoff 14.06
15 Brad Craft 14.09
16 Anya Tartarinoff 14.11
17 Kristen Twomey       14.11
18 Greg Holmes 14.15
19 Guy Page 14.18
20 Mark Davis 14.36
21 Elizabeth Huggins 14.5
22 Glenn Rogers 14.74
23 Paul Drohan 14.75
24 Logan Pugsley 15 (moved)
25 Mellisa Turner 15.09
26 Paul Craft 15.1 (est)
27 Aidan Davis 15.31
28 John Musich 15.31
29 Hugh Gray 15.6
30 Matthew Drohan 15.68
31 Nicole Duncan 15.69
32 Ross MacKay 15.75
33 Russell Garstang 15.84
34 Maya Dillon 15.94
35 Courtney Garstang 16.31
36 Emily Morris 16.81
37 Emily Drohan 17.41
38 Ashley Twomey 17.47
39 Abbey Callen 18.22
40 Jacob Rogers 18.23
41 Alexis Moran White 19.69
42 Zoe Moran White 20.53

Rounds 3 + 4 and 5 if required
Sprints best of three

1 Michael Smith 1 1
2 Tom Lynch

1 Lincoln Hey 1 1
2 Phil Hey

1 Jeff Morris 1 1
2 Mark Tatarinoff

1 Lizane Willmott 1 X 1
2 Bruce Masson X

1 Blake Callen 1 1
2 Troy McDonald

2 David Douglas
1 Vaughan Hodgson 1 1

2 Peter Terry
1 Liliya Tatarinoff 1 1

2 Brad Craft
1 Logan Pugsley 1 1

1 Anya Tartarinoff 1 1
2 Kristen Twomey      

2 Greg Holmes
1 Guy Page 1 1

2 Mark Davis
1 Elizabeth Huggins 1 1

1 Glenn Rogers 1 1
2 Paul Drohan

1 Mellisa Turner 1 X
2 Paul Craft 1 X

1 Aidan Davis 1 1
2 John Musich

1 Hugh Gray 1 1
2 Matthew Drohan

1 Nicole Duncan
2 Ross MacKay 1 1

1 Russell Garstang 1 1
2 Maya Dillon 1

1 Courtney Garstang 1 1
2 Emily Morris

2 Emily Drohan
1 Ashley Twomey 1 1

1 Abbey Callen
2 Jacob Rogers 1 1

1 Alexis Moran White 1 1
2 Zoe Moran White

Round 5
4 up sprints
1 Tom Lynch
2 Lincoln Hey
DNS Michael Smith
DNS Phil Hey

1 Bruce Masson
2 Jeff Morris
3 Mark Tatarinoff
4 Lizane Willmott

1 Vaughan Hodgson
2 Blake Callen
3 Troy McDonald
DNS David Douglas

1 Brad Craft
2 Logan Pugsley
3 Peter Terry
4 Liliya Tatarinoff

1 Anya Tartarinoff
2 Guy Page
3 Kristen Twomey      
4 Greg Holmes

1 Elizabeth Huggins
2 Glenn Rogers
3 Mark Davis
4 Paul Drohan

1 Mellisa Turner
2 Paul Craft
3 John Musich
4 Aidan Davis

1 Hugh Gray
2 Ross MacKay
3 Nicole Duncan
4 Matthew Drohan

1 Russell Garstang
2 Maya Dillon
3 Courtney Garstang
4 Emily Morris

1 Ashley Twomey
2 Emily Drohan
3 Jacob Rogers
4 Abbey Callen

 

 

Points Awarded for Sprint night

Everyone scores 5 points for racing

The top 4 of each grade after sprint rounds score + 5, 3, 2 and 1 point

 

A Grade  
Michael Smith 5
Tom Lynch 3
Lincoln Hey 2
Phil Hey 1
   
B Grade  
Mark Tatarinoff 5
Lizane Willmott 3
Bruce Masson 2
Blake Callen 1
   
C Grade  
David Douglas 5
Liliya Tatarinoff 3
Peter Terry 2
Anya Tartarinoff  Kristen Twomey  1
   
D Grade  
Maya Dillon 5
Emily Morris 3
Ashley Twomey 3
Emily Drohan 2

Jacob Rogers                         1


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

CCCC Track  2018/19 
6th February 2019 
week 13
CLUB CHAMPIONS

• Seniors warm up ~6:30 Racing 6:45,
 
This week
CLUB CHAMPIONSHIPS
• Round 1 Scratch Race
• Round 2 1 lap TT – A Grade 1km TT
• Round 3 Keirin
• Round 4 endurance Miss’N’Out

No photo description available.


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

The  CCCC Track Champion for 2019 is...… 

Phil Hey 

 

Overall Points 

  A Grade  Total 
1 Tom Lynch  20
2 Phil Hey 11
3 Jeff Morris 5
     
  B Grade   
1 Blake Callen  11
2 Brett    Stewart     11
3 Paul Craft 8
4 Darren Dillon 6
5 Troy McDonald  4
6 Anya Tartarinoff        2
7 Mark Tatarinoff 1
8 Vaughan Hodgson 1
9 Brad Peyser 0
10 Logan Pugsley 0
10 Elizabeth Huggins  0
    0
     
  C Grade   
1 David Douglas  11
2 Guy    Page   11
3 Peter Terry 9
4 Kristen Twomey       9
5 Liliya Tatarinoff 6
6 Charles White 2
7 Glenn Rogers  2
8 Courtney Garstang 2
9 Mark Davis  1
10 Matthew Drohan 1
11 Greg Holmes  1
12 Nicole Duncan  0
13 Ross MacKay  0
14 Paul Drohan 0
15 Aidan Davis  0
16 Matt Hingerty 0
17 Emily Morris 0
     
  D Grade   
1 Maya Dillon 20
2 Ashley Twomey 10
3 Emily Drohan  8
4 Jacob Rogers  6
5 Calab a 0
6 Abbey Callen  0
7 Alexis Moran White 0
8 Zoe Moran White 0

 

 

CCCC Championship 1000m TT 
1 Tom Lynch 1.09.26
2 Phil Hey 1.12.81
3 Jeff Morris 1:20+

1 lap TT 
B Grade
1 Darren Dillon 36.41
2 Blake Callen 36.56
3 Anya Tartarinoff 37.07
4 Brett Stewart 37.69
5 Mark Tatarinoff 37.75
6 Troy McDonald 38.12
7 Brad Peyser 39.16
8 Vaughan Hodgson 39.3
9 Logan Pugsley 40
10 Elizabeth Huggins 40
11 Paul Craft Dns

C Grade
1 David Douglas 38.55
2 Liliya Tatarinoff 38.97
3 Peter Terry 39.24
4 Mark Davis 39.27
5 Charles White 39.5
6 Guy Page 39.72
7 Nicole Duncan 39.97
8 Glenn Rogers 41.91
9 Ross MacKay 42.06
10 Paul Drohan 43.4
11 Courtney Garstang 44.94
12 Matthew Drohan 41.68
13 Greg Holmes 39.19
14 Aidan Davis 41.57
15 Matt Hingerty 46
16 Kristen Twomey       39.91
17 Emily Morris 43.66

D Grade
1 Maya Dillon 43.84
2 Ashley Twomey 45.86
3 Emily Drohan 45.97
4 Jacob Rogers 49.01
5 Calab a 50.18
6 Abbey Callen 50.3
7 Alexis Moran White 52.18
8 Zoe Moran White 54.94


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

The  CCCC Track Champion for 2019 is...… 

Phil Hey 

 

Overall Points 

  A Grade  Total 
1 Tom Lynch  20
2 Phil Hey 11
3 Jeff Morris 5
     
  B Grade   
1 Blake Callen  11
2 Brett    Stewart     11
3 Paul Craft 8
4 Darren Dillon 6
5 Troy McDonald  4
6 Anya Tartarinoff        2
7 Mark Tatarinoff 1
8 Vaughan Hodgson 1
9 Brad Peyser 0
10 Logan Pugsley 0
10 Elizabeth Huggins  0
    0
     
  C Grade   
1 David Douglas  11
2 Guy    Page   11
3 Peter Terry 9
4 Kristen Twomey       9
5 Liliya Tatarinoff 6
6 Charles White 2
7 Glenn Rogers  2
8 Courtney Garstang 2
9 Mark Davis  1
10 Matthew Drohan 1
11 Greg Holmes  1
12 Nicole Duncan  0
13 Ross MacKay  0
14 Paul Drohan 0
15 Aidan Davis  0
16 Matt Hingerty 0
17 Emily Morris 0
     
  D Grade   
1 Maya Dillon 20
2 Ashley Twomey 10
3 Emily Drohan  8
4 Jacob Rogers  6
5 Calab a 0
6 Abbey Callen  0
7 Alexis Moran White 0
8 Zoe Moran White 0

 

 

The Time trial in each grade determined the higher place for riders on equal points: 

CCCC Championship 1000m TT 
1 Tom Lynch 1.09.26
2 Phil Hey 1.12.81
3 Jeff Morris 1:20+

1 lap TT 
B Grade
1 Darren Dillon 36.41
2 Blake Callen 36.56
3 Anya Tartarinoff 37.07
4 Brett Stewart 37.69
5 Mark Tatarinoff 37.75
6 Troy McDonald 38.12
7 Brad Peyser 39.16
8 Vaughan Hodgson 39.3
9 Logan Pugsley 40
10 Elizabeth Huggins 40
11 Paul Craft Dns

C Grade
1 David Douglas 38.55
2 Liliya Tatarinoff 38.97
3 Peter Terry 39.24
4 Mark Davis 39.27
5 Charles White 39.5
6 Guy Page 39.72
7 Nicole Duncan 39.97
8 Glenn Rogers 41.91
9 Ross MacKay 42.06
10 Paul Drohan 43.4
11 Courtney Garstang 44.94
12 Matthew Drohan 41.68
13 Greg Holmes 39.19
14 Aidan Davis 41.57
15 Matt Hingerty 46
16 Kristen Twomey       39.91
17 Emily Morris 43.66

D Grade
1 Maya Dillon 43.84
2 Ashley Twomey 45.86
3 Emily Drohan 45.97
4 Jacob Rogers 49.01
5 Calab a 50.18
6 Abbey Callen 50.3
7 Alexis Moran White 52.18
8 Zoe Moran White 54.94


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

This week at CCCC Track
13th Feb (week 14)
• Round 1 Warm up Scratch race
• Round 2 1 lap handicap
• Round 3 1 lap TT
• Round 4 Points Race
• Round 5 Italian

 

Top Scorers form last week :

Being club championships riders score standard 5 points for attendance + any points scored on the night. This is capped at 15points - Riders who scored maximum points: 

• Phil Hey
• Tom Lynch
• Blake Callen
• Brett Stewart
• David Douglas 
• Guy Page
• Ashley Twomey
• Maya Dillon

Series leaders: 

1 Guy    Page   101
2 Phil Hey 89
3 Tom Lynch  88
4 Liliya Tatarinoff 85
5 Lincoln Hey 80
5 Maya Dillon 80

ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Central Coast Cycling Club Track Racing
Adcock Park, West Gosford NSW Australia
14th Feb , 2019
Week 14
Results
Round 1
Warm Up Scratch Races
D Grade
1 Maya Dillon
2 Caleb A
3 Jacob Rodgers
4 Lexie Moran White

C Grade
1 Guy Page
2 Mark Davis
3 Aidan Davis
4 Maya Dillon

Smartline B/A Grade          
1 Andrew Hellmich
2 Geoff Morris
3 Blake Callen
4 Darren Dillon
5 Paul Craft

Round 2
1 Lap Handicap
Cut from program due to Fall in C Grade Scratch Race

Round 3
1 lap TT
1 Darren Dillon 34.49
2 Andrew Hellmich 36.68
3 Blake Callen 37.03
4 Tham Kokhim 37.12
5 Troy McDonald 37.71
6 David Douglas 38.88
7 Charles White 38.97
8 Peter Terry 39.55
9 Aidan Davis 40.59
10 Guy Page 41.72
11 Mark Davis 43.06
12 Maya Dillon 44.29
13 Alexis Moran White 52.2

Round 4
Points Race

D/C Grade
1 Guy Page 13
2 Peter Terry 11
3 Aidan Davis 6
4 Maya Dillon 1
5 Charles White 1
6 Mark Davis 1

B/A Grade 
1 Jeff Morris 12
2 Andrew Hellmich 11
3 Blake Callen 9
4 Troy McDonald 8
5 Paul Craft 4

Round 5 Italian
1 Back Straight
2 Front Straight

Points awarded

Jeff Morris 10
Guy   Page  10
Andy   Hellmich  8
Peter Terry 8
Blake Callen 7
Aidan Davis 7
Paul Craft 6
Troy McDonald 6
Maya Dillon 6
Anya Tartarinoff        5
Vaughan Hodgson 5
Logan Pugsley 5
David Douglas 5
Mark Tatarinoff 5
Darren Dillon 5
Elizabeth Huggins 5
Brett   Stewart    5
Tham Kokhim 5
Liliya Tatarinoff 5
Charles White 5
Glenn Rogers 5
Nicole Duncan 5
Kristen Twomey       5
Courtney Garstang 5
Mellisa Turner 5
Mark Davis 5
Emily Morris 5
Hugh Gray 5
Michael Thomson 5
Ashley Twomey 5
Zoe Moran White 5
Alexis Moran White 5
Jacob Rogers 5
Calab A 5

 


ReplyQuote
Mark Tatarinoff
(@marktat)
Member Moderator
Joined: 3 years ago
Posts: 26
 

Track racing is off tonight. 

The track is wet with little chance of drying in time.


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

This week @ CCCC Track
Week 16
• Round 1 Warm up Scratch
• Round 2 3 lap Handicap
• Round 3 Win’N’Out
• Round 4 Tempo (2 and 1 point each lap)
• Round 5 Italian

Point scoring rounds are Roun2 and Round 4


ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Central Coast Cycling Club Track Racing
Adcock Park, West Gosford NSW Australia
27th Febuary 2019
Week 16

Results
Round 1
Warm Up Scratch Races
D Grade
1 Maya Dillon
2 Ashleigh Twomey
3 Jacob Rogers
4 Caleb A

C Grade
1 Guy P
2 Rusty G
3 Stu Mackaway
4 Courtney G

Smartline A/B Grade          
1 Phil Hey
2 Blake Callan
3 Geoff Morris
4 Paul Craft

Round 2
3 Lap Handicap
D Grade
1 Jacob Rogers
2 Maya Dillon
3 Alexis
4 Ashleigh Twomey

C Grade
1 Courtney Garstang
2 Aiden Davis
3 Guy Page
4 Stu Mackaway

Smartline B Grade          
1 Liliya T
2 Mark T
3 Vaughan Hodgson
4 Charles White

Reliance Medical A Grade          
1 Geoff Morris
2 Phil Hey
3 Daz Dillon
4 Brad Peyser

Round 3
Win'N'Out
D Grade
1 Maya Dillon
2 Ashleigh Twomey
3 Caleb Abbot
4 Jacob Rogers

C Grade
1 Guy Page
2 Stuart Mackaway
3 Aiden Davis
4 Courtney Garstang

B Grade
1 Vaughan Hodgson
2 Elizabeth Huggins
3 Charles White
4 Liliya T

A Grade          
1 Geoff Morris
2 Phil Hey
3 Blake Callan
4 Brad Peyser

Round 4
Point a Lap (2 and 1 )
D Grade
1 Maya Dillon 9
2 Ashley Twomey 6
3 Calab A 0
4 Alexis Moran White 0
Zoe Moran White 0
Abbey Callen 0
Jacob Rogers DNS

C Grade
1 Guy Page 7
2 Courtney Garstang 3
3 Russell Garstang 2
4 Aidan Davis 2
5 Stuart Mackaway 1

A+B Grade
1 Blake Callen 10
2 Paul Craft 5
3 Darren Dillon 4
4 Bruce Masson 2
5 Charles White 1
6 Liliya Tatarinoff 1
Vaughan Hodgson 0
David Douglas 0
Mark Tatarinoff 0
Elizabeth Huggins 0
Brad Peyser 0
Phil Hey DNS
Geoff Morris DNS

Round 5
Muskateer Italian
1 Team Maya /Alexis
2 Team Calab / Ashley

 

 

Points awarded for Week 16

weeks 16-19 Points are double for places (10 for 1st, 6 for 2nd, 4 for 3rd and 2 for 4th) in points scoring rounds

Sign on is still the same (5 points )

A Grade  
Blake Callen 15
Jeff Morris 15
Phil Hey 11
   
B Grade  
Liliya Tatarinoff 15
Darren Dillon 13
Paul Craft 11
Mark Tatarinoff 11
Vaughan Hodgson 9
Brad Peyser 7
Bruce Masson 7
Charles White 7
David Douglas 5
Elizabeth Huggins 5
   
C Grade  
Courtney Garstang 21
Guy   Page  19
Aidan Davis 13
Russell Garstang 9
Stuart Mackaway 7
   

D Grade

 
Maya Dillon 21
Jacob Rogers 15
Ashley Twomey 13
Alexis Moran White 11
Calab Abbott 9
Zoe Moran White 5
Abbey Callen 5

ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

This week @ CCCC Track

6 march

Week 17

  • Round 1 Warm up Scratch
  • Round 2 4 lap Handicap
  • Round 3 Group Sprints
  • Round 4 Mystery lapper
  • Round 5 Super Italian

 

Team’s night has always been one of the best nights of the year however this year it was rained out. I would never put team’s night close to the end of the series as it would be to critical to overall points. However, It is my educated opinion that Guy Page with a 23 point lead over Maya Dillion will more than likely be the walk away 2018/19 series winner.

So we are doing teams night!

Please bring a Black T-Shirt and a White T-shirt

I will bring a few spares!

  • After sign on you be allocated a tribe. We will be sitting on the grass and you will sit in your colour area.
  • Points will be awarded in every race (5,3,2 and 1)
  • In Round 2 (4 lap Wheel race) there will be 3 wheel races. I will explain how this works on the night.
  • After round 4 the difference in points between the two teams will equate to the metres head start the leading team is awarded in the Italian

ReplyQuote
Paul
 Paul
(@artson)
Estimable Member
Joined: 3 years ago
Posts: 152
 

Central Coast Cycling Club Track Racing
Adcock Park, West Gosford NSW Australia
6-Mar
Week 17 

Results
Round 1
Scratch Races
D Grade
1 Maya Dillon W
2 Ashley Twomey B
3 Alexis Moran-White W
4 Zoie Moran-White B

C Grade
1 Guy Page B
2 Mark Davis B
3 Aidan Davis W

Smartline B Grade          
1 David Douglas B
2 Troy McDonald W
3 Darren Dillon W
4 Vaughan Hodgson W

Round 2
4 lap Hcap

1 Vaughan Hodgson W
2 Liliya Tatarinoff B
3 Aidan Davis W
4 Ashley Twomey B

4 Lap Hcap
1 Troy McDonald W
2 Simon Huggins B
3 Darren Dillon W
4 Anya Tatarinoff B

Round 3
Sprint
D Grade
1 Alexis Moran-White W
2 Zoie Moran-White B

D Grade
1 Maya Dillon W
2 Aashley Twomey B

C Grade
1 Guy Page B
2 Aidan Davis W
3 Mark Davis B

B Grade
1 Darren Dillon W
2 Anya Tatarinoff B
3 Simon Huggins B
4 Mark Tatarinoff W

B Grade
1 Vaughan Hodgson W
2 David Douglas B
3 Troy McDonald W
4 Charles White B

Round 4
Mystery lap
D Grade
1 Maya Dillon W
2 Ashley Twomey B
3 Alexis Moran-White W
4 Zoie Moran-White B

C Grade
1 Mark Davis B
2 Aidan Davis W
3 Guy Page B

B Grade
1 Simon Huggins B
2 Darren Dillon W
3 Paul Craft W
4 Troy McDonald W

Points after Round 4
1 Team White 71 points
2 Team Black 63 points

Team White - will start the Italian with an 8m (8 points) lead

Round 5
Italian
1 Team White
2 Team Black

 

 

Points awarded for teams night 

  Team White     
1 Maya Dillon 10 points 
1 Alexis Moran-White 10 points 
1 Aidan Davis 10 points 
1 Troy McDonald 10 points 
1 Darren Dillon 10 points 
1 Vaughan Hodgson 10 points 
1 Paul Craft 10 points 
1 Mark Tatarinoff 10 points 
       
  Team Black     
2 Ashley Twomey 8 points 
2  Zoie Moran-White 8 points 
2 Guy Page 8 points 
2 Mark Davis 8 points 
2 David Douglas 8 points 
2 Liliya Tatarinoff 8 points 
2 Anya Tatarinoff 8 points 
2 Simon Huggins 8 points 
2 Charles White 8 points 

ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: